تعریف پروژه ملی بندر خشک در استان یزد

n00087830-b

به گزارش سایت تین نیوز، علیرضا سامعی در نشست خبری که چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، در حاشیه مراسم دوخطه کردن محور بافق-زرین‌شهر برگزار شد، گفت: این پروژه باوجود مشکلات تامین مالی و آزادسازی زمین، پیشرفت خوبی داشته است و طبق برنامه اعلام شده در اواخر سال ۹۵ به بهره‌بردای خواهد رسید. او در همین‌باره ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن اداره‌کل راه‌آهن استان یزد در کریدور شمال-جنوب و غرب-شرق کشور، این استان از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

سامعی خاطرنشان کرد: اداره‌کل استان یزد حدودا با ۹۷۳ کیلومتر خط ریلی در مرکز کشور واقع شده است و همین امر باعث شده تا مورد اهمیت بسیاری قرار بگیرد.

وی افزود: اداره‌کل راه‌آهن استان یزد، بار ریلی شهرهایی نظیر کرمان و هرمزگان و همچنین بار خود استان یزد که بیشتر از معادن تامین می‌شود را جابه‌جا می‌کند. معاون فنی و زیربنایی اداره‌کل راه‌آهن استان یزد درباره پروژه‌های در دست این اداره گفت: پروژه‌ها در دو بخش مسافری و سیر و حرکت در دست انجام است. سامعی در همین زمینه عنوان کرد: در بخش مسافری در راستای تکریم ارباب‌رجوع پروژه‌هایی از قبیل احداث نمازخانه و سرویس بهداشتی در ایستگاه اردکان،بافق و زرین‌شهر با مبلغی حدود ۳/۵میلیارد تومان، احداث زیرگذر با سکوی دوم با ۴/۵میلیارد تومان و احداث ۸ دستگاه آسانسور با مبلغ ۱میلیارد تومان، پروژه‌های در دست اجرا هستند.

به گفته او در بخش سیر و حرکت، احداث ۱۱ ایستگاه، اتصال شبکه برق به ۱۲ ایستگاه و پرونده افزایش رفع گلوگاه همجواران راه‌آهن و ایجاد حریم مناسب و … از جمله پروژه‌های فعال بخش سیر و حرکت هستند.

سامعی از تعریف پروژه استانی بندر خشک نیز خبر داد که در ۳۰ کیلومتری شهر یزد و نزدیکی ایستگاه رخش قرار دارد. در این مسیر انشعابی به‌طول ۱۴ کیلومتر کشیده خواهد شد که ریل این مسیر نیز در مقطع کنونی آماده است و فقط بندر خشک باید برای تامین بار در این مسیر اعلام آمادگی کند.